Zakłócanie spokoju i porządku publicznego jest problemem nie tylko turystycznej części miasta. Dzielnica XIII Podgórze włącza się w kampanię #RespectKraków.
Głośne rozmowy w nocy pod blokiem lub na balkonie, puszczanie muzyki na cały regulator, używanie wiertarki późnym wieczorem, trzaskanie drzwiami na klatce schodowej czy urządzanie imprez do późnej nocy – to tylko niektóre sytuacje, które mogą zakłócać sąsiedzki spokój. Nawet jeśli nam samym nie przeszkadza hałas, warto pamiętać, że nasi sąsiedzi mogą mieć zupełnie inne potrzeby i inną wrażliwość – zwłaszcza dzieci, osoby starsze, pracujące zmianowo czy po prostu zmęczone po długim dniu.
Choć w polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie „ciszy nocnej”, zwyczajowo przyjęło się, że od 22.00 do 6.00 oczekujemy poszanowania prawa do odpoczynku. Również Uchwała „antyhałasowa”, podjęta przez Radę Miasta Krakowa w lutym 2025 r., ogranicza korzystanie z urządzeń nagłaśniających w przestrzeni publicznej na terenie całego miasta właśnie w tych godzinach.
W odpowiedzi na apel Burmistrza Nocnego Miasta Krakowa, Jacka Jordana zachęcamy Państwa do włączenia się w kampanię zwiększającą świadomość sąsiadów na temat potrzeby poszanowania ciszy nocnej. Oficjalny dwujęzyczny plakat kampanii można np. wydrukować samodzielnie i powiesić na gablotach lub tablicach informacyjnych wspólnoty mieszkaniowej czy też umieścić na grupach sąsiedzkich na Facebooku. Plakat w formacie A4 można także odebrać osobiście w siedzibie Rady Dzielnicy XIII Podgórze przy Rynku Podgórskim 1.
Zadbajmy razem o to, by Podgórze było miejscem przyjaznym do życia – także po zmroku.
Przypominamy, że zakłócanie spokoju i spoczynku nocnego (np. hałasem, krzykami, głośną muzyką) może stanowić wykroczenie z art. 51 Kodeksu wykroczeń i podlegać karze grzywny, a w niektórych przypadkach także postępowaniu przed sądem. W przypadku uciążliwego hałasu można zgłaszać interwencję do Straży Miejskiej (tel. 986) lub na numer alarmowy 112 – dyspozytor skieruje odpowiednie służby.
Autor: Mikołaj Kasiej