Dzień Otwarty Magistratu – zapraszamy na stoisko Podgórza!

Dzień Otwarty Magistratu – zapraszamy na stoisko Podgórza!

Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Magistratu jest wielki jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego.

Na mieszkańców i gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym możliwość zwiedzenia pałacu Wielopolskich, gabinetów prezydenta Krakowa i przewodniczącego rady miasta oraz oczywiście stoiska krakowskich dzielnic - w tym naszej szczęśliwej "13". Wydarzenie w prawdziwie królewskiej oprawie odbędzie się już 8 czerwca od godz. 10.30 na pl. Wszystkich Świętych.

Święto krakowskiego magistratu to dobra okazja, by przybliżyć krakowianom i krakowiankom funkcjonowanie urzędu, a także zaprezentować najważniejsze miejskie inicjatywy. Podkreślenie znaczenia udziału mieszkańców w życiu miasta – poprzez angażowanie się w budżet obywatelski, konsultacje społeczne i różnego rodzaju inicjatywy lokalne – doskonale wpisuje się w tegoroczne obchody 35-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. To dzięki reformie samorządu, Kraków może rozwijać się blisko mieszkańców i z myślą o ich codziennych potrzebach. W duchu tych okoliczności, miasto szeroko otwiera drzwi do magistratu i zachęca mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzą 8 czerwca Kraków, do wspólnego świętowania.

– Motywem przewodnim Dnia Otwartego Magistratu będą obchody Jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Program wydarzenia podkreśla naszą dumę z historii Krakowa, ale uwzględnia także ważne dla miasta tematy i jego współczesne ambicje – troskę o klimat i środowisko, dialog z mieszkańcami, kulturę. Jak co roku przygotowaliśmy dla mieszkańców i gości warsztaty, animacje, artystyczne pokazy, spacery tematyczne i koncerty – podkreśla Przemysław Walaszczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

Swoje drzwi otwiera także Podgórze, dla kórego ten rok jest jeszcze bardziej wyjątkowy:

Dla nas rok 2025 to przede wszystkim rok jubileuszowy związany a obchodami 110-lecia połączenia Podgórza z Krakowem. Z tej okazji Rada Dzielnicy przygotowała podczas Dnia Otwartego Magistratu tematyczne atrakcje: puzzle oparte na mapie z 1912 roku, czyli zanim Kraków i Podgórze staly się jednym organizmem miejskim, prezentację o zmianach nazw ulic oraz quiz. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko - podsumowuje Szymon Toboła, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze.

Zwiedzanie magistratu – zapisy od godz. 10.30 w budynku – w holu wejściowym

Wydarzenie będzie okazją do zwiedzenia wnętrz zabytkowej siedziby magistratu. Tradycyjnie już, mieszkańcy i mieszkanki będą mogli odwiedzić gabinet Prezydenta Miasta Krakowa i Przewodniczącego Rady Miasta oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie w historycznym fotelu prezydenta Józefa Dietla. Miejsca na co dzień niedostępne przybliżą gościom doświadczeni przewodnicy, którzy poprowadzą spacery tematyczne:

  • „O stołeczności Krakowa od czasów piastowskich do współczesności” – Michał Kozioł – wejście o godz. 11.00 i 12.00.
  • „O lwach, zjawach i prezydentach – spacer po pałacu Wielopolskich dla osób dorosłych” – Łucja Malec-Kornajew – wejście o godz. 13.00, 14.00 i 15.00.

Ciekawostką będzie gra logiczna w konwencji pokoju zagadek:

  • „Komnata królewskich legend” (dla osób w wieku 10+) – wejście o godz. 11.30, 13.15 i 14.45.

Warsztaty i inne aktywności w magistracie oraz wokół budynku

Na gości czekać będzie przestrzeń do kreatywnych działań, w tym m.in. warsztaty tworzenia drzeworytów, linorytów, wybijania pamiątkowej monety, opracowywania makiet zamków, breloków oraz ozdabiania regaliów królewskich. Nie zabraknie też aktywności proklimatycznych: zajęć ogrodniczych inspirowanych królewskimi arrasami, a także spotkań z mieszkańcami krakowskiego zoo. Najmłodsi będą mogli odwiedzić specjalnie zaaranżowaną salę zabaw.

Swoje stoiska podczas wydarzenia będą prezentowali m.in.: przedstawiciele krakowskich dzielnic, instytucje kultury, Wydział ds. Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego, Młodzieżowa Rada Krakowa, ogród zoologiczny – warto im się przyjrzeć, zadać pytanie, podzielić się refleksją lub pomysłem na to, co można jeszcze ulepszyć w naszym mieście.

Osoby zainteresowane indywidualnym odwiedzeniem stanowisk z prezentacjami dzielnic, Ekospalarni, Wydziału ds. Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego, Młodzieżowej Rady Krakowa oraz zwiedzeniem wystaw prac plastycznych proszone są o zgłoszenie się w holu wejściowym – w godz. 10.30–15.00.

Scena przed magistratem – start o godz. 10.30

Na scenie przed magistratem zagrają uznani artyści – Jacek Wójcicki, Wiktor Waligóra i Brzmienia Krakowa Orkiestra z gościnnym udziałem Andrzeja Sikorowskiego. Usłyszymy także Orkiestrę Dętą podgórskiej Szkoły Muzycznej im. B. Rutkowskiego z repertuarem muzyki filmowej oraz dworskie utwory w wykonaniu uczestników Młodzieżowego Domu Kultury oraz zespołu góralskiego „Mali Hamernicy”.

Wydarzenia towarzyszące – obowiązują wcześniejsze zapisy

Muzeum Krakowa:

  • Formula coronandi regis – spacer tematyczny dla młodzieży i dorosłych. Przemierzając ulice Starego Miasta uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały fety koronacyjne w dawnym Krakowie. Usłyszą opowieści o królewskich przejazdach, koronacjach, hołdach i innych uroczystościach uświetnionych osobą władcy. Prowadzący: Adrian Tylek (Muzeum Krakowa).
    Czas spaceru: 90 min, godz. 11.00, miejsce zbiorki: Barbakan.
    Zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Limit miejsc: 30 osób.
  • oprowadzanie dla rodziców z dziećmi (od 6 lat) po Muzeum w Krzysztoforach. Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym były insygnia koronacyjne, przymierzą replikę królewskiej korony hełmowej, wezmą w swe ręce kopię jabłka i Szczerbca – miecza koronacyjnego królów polskich.
    Czas trwania oprowadzania: 60 min., godz. 13.00. Prowadzący: Tomasz Karżewicz (Muzeum Krakowa).
    Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Limit miejsc: 25.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

  • gra terenowa z elementami wycieczki „Szlakiem Tysiąclecia Korony Polskiej”. Gra polega na przemierzaniu przez grupę (rodzinę) po obszaru wyznaczonego przez mapę zawartą w karcie gry. Karta zawiera zadania polegające na rozszyfrowaniu wiadomości, odnalezieniu obiektu umieszczonego na zdjęciu, odnalezieniu informacji o osobach, wydarzeniach i zabytkach, które zawarte zostały na tablicach pamiątkowych, pomnikach itp. Grupie towarzyszyć będą dwaj licencjonowani przewodnicy. Przewidziany czas to 2h (ok. godz. 11.00, jedna tura).
    Miejsce zbiórki: Scena SCKM, ul. Wietora 15. Limit miejsc: 12 rodzin (kilkuosobowych grup).
    Zgłoszenia do 6 czerwca. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Towarzystwo KRAM Sukiennice

  • dwa spacery tematyczne spod magistratu do serca miasta, czyli na krakowski Rynek Główny, które poprowadzi krakowska przewodniczka – Alicja Stępień. Uczestnicy odwiedzą najciekawsze miejsca największego placu średniowiecznej Europy. Zatrzymają się na dłużej na „Przystanku Sukiennice”, gdzie spotkają się przedstawicielami samorządu kupieckiego Sukiennic, skorzystają z poczęstunku i odwiedzą kupców na kramach. Będzie to okazja do ciekawych rozmów, zadawania pytań, poznania wielu ciekawostek o tym niezwykłym miejscu, związanym od stuleci z krakowskim handlem i rzemiosłem.
    Bezpłatne wejściówki do pobrania od 2 czerwca na stronie www.kbfbilety.pl.
    Godziny spacerów: godz. 14.00 i 16.00, miejsce zbiórki – stoisko KBF przy Pawilonie Wyspiańskiego

Wydział ds. Turystyki oraz przewodnicy miejscy PTTK

  • spacer tematyczny pt. „Kobiety, które tworzyły Kraków” – przewodnicy zabiorą uczestników do miejsc związanych z postaciami wybitnych krakowianek, które walczyły o uzyskanie praw wyborczych kobiet, a następnie działały we władzach miasta na przestrzeni lat. To także opowieść, o kobietach – żonach i córkach polskich władców, które niejednokrotnie miały istotny wpływ na podejmowane przez swoich mężów i ojców decyzje.
    Początek spaceru: godz. 12.00, miejsce zbiórki – stoisko KBF przy pawilonie Wyspiańskiego.
    Zapisy tutaj. Limit miejsc: 30 osób.

Co warto zabrać ze sobą?

  • dokument tożsamości ze zdjęciem – potrzebny przy wejściu do magistratu
  • ulubiony kubek lub bidon – poczęstujemy Cię świeżą kranowianką
  • koszulkę, na której z pomocą artystów z Akademii Sztuk Pięknych zrobisz autorski nadruk

Do pobrania: