110. rocznica połączenia Podgórza z Krakowem!
Featured

110. rocznica połączenia Podgórza z Krakowem!

Spotkanie na moście, któremu nadamy nową nazwę, uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, Bal w Magistracie i Silent Disco!

Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody 110. rocznicy połączenia Podgórza z Krakowem.

4 lipca 1915 rok. Ówczesny prezydent Krakowa Juliusz Leo spotyka się wraz z burmistrzem Podgórza Franciszkiem Maryewskim w połowie Mostu Krakusa (obecnie w tym miejscu znajduje się Most Powstańców Śląskich). Panowie podają sobie dłonie jako symboliczne przypieczętowanie umowy połączenia dwóch miast. W tym roku lokalna społeczność przeżywa wyjątkowy jubileusz 110-lecia połączenia Podgórza z Krakowem. Sesrdecznie zapraszamy do udziału w przygotowanych z tej okazji wydarzeniach.

PROGRAM OBCHODÓW:

SYMBOLICZNE NADANIE IMIENIA "PODGÓRZANEK" MOSTOWI GRZEGÓRZKI–ZABŁOCIE
Data: 
czwartek 3 lipca, godz. 10:00
Miejsce: Kładka pieszo-rowerowa przy moście kolejowym (Grzegórzki–Zabłocie)
Spotkamy sie na środku kładki, jak niegdyś prezydent Krakowa Juliusz Leo spotkał się wraz z burmistrzem Podgórza Franciszkiem Maryewskim w połowie Mostu Krakusa (obecnie Most Powstańców Śląskich). Panowie podając sobie dłonie symbolicznie przypieczętowali umowę połączenia dwóch miast. My symbolicznie przypomnimy tamte wydarzenia. Następnie przejdziemy na skwer przy początku mostu od strony Zabłocia, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy

UROCZYSTA SESJA RADY MIASTA KRAKOWA
Data: 
czwartek 3 lipca, godz. 11:00
Miejsce: sala Maryewskiego w Podgórskim Magistracie przy Rynku Podgórskim 1
Znakiem rozpoczęcia uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa będzie hejnał Krakowa. Jej głównym punktem będzie wręczenie odznaczeń Honoris Gratia dla osób zasłużonych dla Podgórza.  Podczas sesji zostanie również przytoczony rys historyczny połączenia wygłoszony przez Roberta Gawła z Muzeum Podgorza. 

ODEGRANIE HEJNAŁU PODGÓRSKIEGO
Data: czwartek 3 lipca, godz. 13:00
Miejsce: Rynek Podgórski
Uroczystą sesje RMK zakończy pierwsze wspólne wysłuchanie hejnału Podgórza, wyłonionego w drodze konkursu. Autorem zwycięskiej kompozycji jest Karol Osman. Hejnał zostanie odegrany z balkonu kościoła św. Józefa.

BAL W MAGISTRACIE
Data: 
sobota 5 lipca, godz. 17:00
Miejsce: sala Maryewskiego w Podgórskim Magistracie przy Rynku Podgórskim 1
Bal odbędzie się w stylowych wnętrzach podgórskiego magistratu, które na ten jeden wieczór znów staną się sercem miejskiego życia towarzyskiego. Połączy czar epoki Belle Époque z rytmami współczesnej zabawy. Dla uczestników dostępny będzie Bufet w Stylu Epoki - desery inspirowane dawnymi recepturami: ciasta, owoce, lemoniada serwowana w stylu retro. Fotobudka retro z rekwizytami z epoki będzie okazją do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Ta wyjątkowa noc będzie spotkaniem epok, elegancji, tańca i wspólnego świętowania historii miasta!
Program wydarzenia:

  • 17:00 – Uroczyste Otwarcie Balu
    Rozpoczęcie wydarzenia z polonezem inauguracyjnym, prowadzonym przez parę honorową – w duchu dawnych miejskich balów.
  • 17:10 – 18:30 – Bal w Stylu Belle Époque
    Muzyka na żywo: walce, polki, mazury, kadryle
    Karnety taneczne – powrót do eleganckiej tradycji rezerwowania tańców.
  • 18:30 – 19:00 – Animacje taneczne z La Folie! Retro Cabaret
    Występ zespołu specjalizującego się w estetyce retro, rewii, burlesce i tańcu w dawnym stylu.
  • 19:00 – 20:30 – Bal Współczesny z DJ-em
    Nowoczesna zabawa z muzyką łączącą klasykę i rytmy XXI wieku.
    Ceremonia Kotylionowa – powrót do tradycji wybierania partnerów do tańca w urokliwym stylu dawnych bali.

Wystąpią: 

  • Katarzyna Słota-Marciniec – śpiewaczka operowa, pedagog, laureatka odznaki „Honoris Gratia”, związana z Filharmonią Krakowską i Akademią Muzyczną, specjalistka w zakresie emisji głosu i muzyki klasycznej.
  • Waldemar Król – pianista, kompozytor, nauczyciel i wicedyrektor szkoły muzycznej, laureat nagród kompozytorskich i edukacyjnych, autor utworów wykonywanych na międzynarodowych konkursach.
  • Agnieszka Bugla-Bylica – skrzypaczka, kameralistka, stypendystka Ministra Kultury, występująca na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą.
  • La Folie! Retro Cabaret – zespół artystyczny o duszy retro, który łączy śpiew, taniec, kabaret i teatr w stylu przedwojennych rewii.
  • DJ Anita Gucwa – dźwiękowy wehikuł czasu, który zabierze nas z Belle Époque wprost na parkiet XXI wieku.

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w Punkcie Informacyjnym Strefy Sokolska od 23.06.2025 r. godz. 9.00.

SILENT DISCO
Data: 
sobota 5 lipca, godz. 19:00
Miejsce: Plac Niepodległości
Zabawa taneczna dla spragnionych zabawy we współczesnym klimacie na Placu Niepodległości. Podczas zabawy pod chmurką każdy z uczestników otrzyma słuchawki i sam wybierze, przy jakiej muzyce chce tańczyć.

Bądźcie z nami w tych wyjątkowych dniach – świętujmy wspólnie historię, tożsamość i przyszłość Podgórza!

To jednak nie wszystko!

Z okazji rocznicy planowane są także dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Podgórza. Pierwsza, prezentowana będzie na Rynku Podgórskim, natomiast druga pokaże historię płaszowskiej młodzieży. 

Szereg wydrazeń towarzyszących rocznicy przygotowało Centrum Kultury Podgórza. Dla miłośników fotografii ogłoszony został konkurs „Perspektywy, historie z podgórskich mostów”, w którym uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz dorośli będą mogli zgłosić swoje prace. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 sierpnia. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 10 września o godz. 17.00 w Strefie Sokolska. Z kolei 24 października w Strefie Sokolska odbędzie się potańcówka w dawnym stylu pod hasłem „Od cylindra do wachlarza”. Do 30 października CKP czeka na zgłoszenia do konkursu plastycznego na kartkę pocztową „Znane i nieznane zakątki Podgórza”. Wyniki konkursu przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych, średnich i dorosłych, poznamy 7 listopada 2025. Prace będą prezentowane podczas wystawy pokonkursowej, a najlepsze ze zgłoszeń wydane zostaną w formie pocztówek.

Pracownicy Centrum Kultury Podgórza przygotowują również słuchowisko w 4 odcinkach. Akcja rozgrywa się w Podgórzu żyjącym, niedomkniętą jeszcze sprawą, połączenia leżących po przeciwległych stronach Wisły miast. Bohaterowie prezentują pełen wachlarz mieszkańców – od biednych studentów, po postaci historyczne. Każdy z nich ma różne spostrzeżenia na temat planowanego połączenia. Czy sąsiedzi znajdą wspólny język? W jaki sposób urzędnicy doprowadzą do finalizacji sprawy? Na te i inne pytania odpowiedzą bohaterzy słuchowiska, którego pierwsze odcinki znajdują się już na stronach Centrum Kultury Podgórza. Autorką scenariusza jest Iwona Wernikowska.

Już się dzieje

Rada Dzielnicy XIII Podgórze Miasta Krakowa oraz Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie wybrały zwycięzców w dwóch konkursach kompozytorskich. W pierwszym z nich zadaniem uczestników było stworzenie hejnału dzielnicy na waltornię, eufonium lub fagot. Zwyciężyła kompozycja autorstwa Karola Osmana. Drugi konkurs poświęcony był dłuższej formie muzycznej – piosence. Jej warstwa tekstowa musiała nawiązywać do historii lub teraźniejszości Dzielnicy XIII Podgórze. Zmagania wygrał Waldemar Król, a wyróżnienie specjalne otrzymał duet Piotr Foryś i Waldemar Ciesielczyk, znani również jako Foreman/Valdi. Poza nagrodą pieniężną artyści będą mieli możliwość publicznego wykonania nagrodzonych utworów podczas oficjalnej uroczystości w Dzielnicy XIII Podgórze. Utwory zabrzmią podczas koncertu w Szkole Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego, który odbędzie się 25 czerwca.

Od 20 lutego w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego można podziwiać wystawę "Osobno ale razem. W 110. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa 1915-2025". Wystawa przygotowana wspólnym wysiłkiem całego zespołu podgórskiego oddziału pozwala spojrzeć na współistnienie tych dwóch miast z nowej perspektywy, odkładając na bok opowieść o antagonizmach i trudnych negocjacjach przed połączeniem, skupiając się na historii życia codziennego, w którym losy mieszkańców obu miast się ze sobą splatały, niezależnie od granic wyznaczanych ręką władców i polityków. Jest to opowieść o bliskości, współpracy i wspólnym budowaniu przyszłości. 110. rocznica wyznaczyła ramy wystawy, która przedstawi 110 wybranych historii, od czasu powstania miasta Podgórza w 1784 aż po jego połączenie z Krakowem w 1915 roku. Każdej z opowieści towarzyszy reprezentujący ją obiekt z epoki, starannie wybrany przez zespół kuratorski.