Na ostatniej sesji Rady Dzielnicy XIII Podgórze podjęta została uchwała nr XXXI/434/2021 w sprawie stanowiska Rady Dzielnicy XIII Podgórze w zakresie rozwiązań zawartych w projekcie wykonawczym pn. „Rewaloryzacja Parku im. W. Bednarskiego”.
Wczoraj odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej dotyczące projektu rewaloryzacji parku. Radni przedstawili stanowisko zawarte w uchwale. Liczymy, że jest to pierwszy krok do uzyskania konsensusu w temacie rewitalizacji tego wyjątkowego miejsca.
Poniżej prezentujemy 11 punktów zawartych w uchwale z 25 maja.
Rada Dzielnicy XIII Podgórze ponownie przedstawia swoje uwagi w zakresie rozwiązań zawartych w projekcie wykonawczym pn. „Rewaloryzacja Parku im. Wojciecha Bednarskiego” i wnosi do Prezydenta Miasta Krakowa oraz do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie o ich uwzględnienie na etapie realizacji ww. inwestycji:
1. Należy odstąpić od budowy altany o kształcie ośmiokąta foremnego, posadowionej na wysokiej podmurówce, zlokalizowanej w rejonie Małej Promenady, a w zamian proponuje się wykonać widokowy taras ziemny.
2. Należy zaniechać montażu poręczy prowadzonych wewnątrz Parku, wzdłuż fragmentów ścieżki tzw. Wielka Serpentyna.
3. Należy zaniechać montażu poręczy na reprezentacyjnych schodach od strony ul. Zamoyskiego.
4. Należy bezwzględnie zrezygnować z budowy ogrodzenia u podnóża ścian kamieniołomu. Proponowane, stalowe ogrodzenie w rażący sposób naruszać będzie wyjątkowe wartości przyrodnicze i krajobrazowe Parku. W miejsce projektowanego ogrodzenia o funkcji zabezpieczającej przed odłamkami kamienia osuwającymi się ze stoków kamieniołomu proponuje się posadzenie żywopłotu, który w sposób naturalny wkomponuje się w otoczenie Parku.
5. Należy odstąpić od zamiaru realizacji projektowanego ogrodzenia wraz z bramą od strony ul. Zamoyskiego. Wg oceny radnych powinny być zachowane jedynie wjazdy z bramami od ul. Parkowej i od ul. Krzemionki.
6. Należy zaniechać budowy masywnych schodów z bloków betonowych z 3 stron „Wgłębnika”. Przy istniejącym, bardzo łagodnym zboczu Wgłębnika od strony Parku Ludowego należy przewidzieć pochylnie ziemną z nawierzchnią żwirową, która zapewni bezpieczną komunikację zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i matek z wózkami dziecięcymi.
7. Należy zrezygnować z budowy siłowni zewnętrznej wraz ze ścieżką zdrowia od strony ul. Krzemionki w centralnej części tzw. Ogrodu Zewnętrznego. Zgodnie z opisem technicznym elementy siłowni usytuowane mają być na nawierzchni zbudowanej z płyt chodnikowych lastrico tworzących duże place wzdłuż ścieżki zdrowia, a to wiązać się będzie z nadmierną ingerencją w teren oraz nadmierną wycinką drzew. Siłownia wraz ze ścieżką zdrowia - jako inwestycja mająca na celu rekreację - nie może być planowana w sprzeczności z jej podstawowym celem, czyli odpoczynkiem w czystym, zbilansowanym przyrodniczo, przyjaznym otoczeniu.
8. Należy zrezygnować z montaży poręczy – barierek wzdłuż fragmentu chodnika przy ul. Krzemionki na wysokości projektowanej siłowni zewnętrznej.
9. Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec planów dalszej wycinki kilkuset drzew na terenie Parku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Park wraz z terenami sąsiednimi stanowi miejsce o niespotykanych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
10. Należy odstąpić od zamiaru montażu elementów rzeźbiarskich o wątpliwych walorach estetycznych, ilustrujących legendę o Panu Twardowskim.
11. Należy zaniechać budowy estrady dla imprez plenerowych na łące Ogrodu Ludowego. Miejscem na organizowanie imprez plenerowych jest zlokalizowany opodal stadion. Park powinien pełnić funkcję rekreacyjno – wypoczynkową, a organizowanie koncertów zakłóci nie tylko ciszę mieszkańców, ale przede wszystkim spokój zwierząt.
Piątkowe spotkanie pozwala wierzyć, że uda się co najmniej uniknąć najbardziej kontrowersyjnego punkty w koncepcji rewitalizacji czyli grodzenia parku.