W czwartek 27 kwietnia 2023 roku o godzinie 17.00 otwarto Park Bednarskiego.
Po 15-miesięcznych pracach rewitalizacyjnych zostały wspomnienia, a park oddano we właściwe ręce, a w zasadzie nogi i ręce jego użytkowników, czyli mieszkańców Krakowa.
Tłumy, które zawitały tutaj tego dnia, pokazały z jakim utęsknieniem czekaliśmy na to miejsce. Miejsce, z którym wielu z nas ma jakieś wspomnienia: od ślubu, oświadczyn, po młodzieńcze wybryki, czy też godziny spędzone w dzieciństwie na lodowisku, lub, po prostu, w poszukiwaniu świętego spokoju i odetchnienia w tym pędzącym świecie.
Historia Parku zaczyna się w 1896 roku, kiedy to Wojciech Bednarski w bardzo trudnym terenie dawnego kamieniołomu zapoczątkował powstanie terenów rekreacyjnych. Jego idea była systematycznie kontynuowana przez następne lata, a w 1910 roku Park został oficjalnie nazwany imieniem swojego pomysłodawcy i twórcy.
Czasy współczesne to 25 lat starań o rewitalizację Parku. W tym okresie powstało wiele koncepcji, były nawet środki na realizację. Niestety, pojawiały się przeszkody, które zablokowały tę inwestycję. Nie zrażona przeciwnościami, Rada Dzielnicy XIII Podgórze corocznie wnioskowała do Prezydenta Miasta Krakowa o ujęcie tego zadania w Budżecie Miasta. Nasze starania przyniosły efekt w 2021 roku i właśnie od tego momentu zaczyna się współczesna historia tego niezwykłego miejsca.
Czy warto było szaleć tak??
Pierwotny projekt zakładał znacznie większą ingerencje w przestrzeń parku. Już wówczas RD zdecydowanie sprzeciwiała się jego założeniom. Znalazło to swój wyraz w podjętej w marcu 2017 roku uchwale opiniującej „projekt koncepcyjny rewitalizacji” (uchwała nr XL/443/2017 z dn. 17 marca 2017 r.) Zawarto w niej szereg negatywnych uwag dotyczących nowych założeń użytkowych i pomysłów na zmiany w parku. Niestety, wiele z nich nie zostało uwzględnionych.
Temat powrócił po czterech latach, przed rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych. Rada Dzielnicy XIII Podgórze, jako przedstawiciel mieszkańców i wyraziciel woli lokalnej społeczności, podjęła rozmowy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Atmosfera im towarzysząca od początku była napięta. Oczekiwanie mieszkańców jak i RD były znacznie rozbieżne z zatwierdzonym projektem, do tego masa procedur, które ZZM musiał przejść aby przekazać pozytywną informację odnośnie korekty projektu. Ostatecznym efektem konsultacji społecznych i negocjacji było usunięcie z projektu wielu kontrowersyjnych elementów, m.in.: ponad kilometrowego metalowego ogrodzenia u podnóża ścian kamieniołomu i wzdłuż części alejek, sceny plenerowej na łące Ogrodu Ludowego, części ogrodzenia i bramy od strony Placu Niepodległości, metalowych schodów na punkt widokowy. Wszystko to powodowało wzrost napięcia wokół tej inwestycji. Myślę że każda ze stron wyciągnęła z tego procesu swoje wnioski i kolejne inwestycje na terenie naszego miasta będą przebiegały w znacznie lepszej atmosferze, ze zrozumieniem i poszanowaniem argumentów i intencji stron.
Dziś jest święto, park jest otwarty, mieszkańcy są zadowoleni i kończy się 25 letnia historia zabiegów o rewitalizację tego miejsca. Należy mieć nadzieję, iż Park posłuży nam kolejne sto lat w niezmienionej formie i zgodnie z założeniami jego twórcy.