31 stycznia spotkaliśmy się z przedstawicielami ZZM w celu omówienia zadań z zakresu zieleni, które będą realizowane na terenie naszej dzielnicy w 2025. Oto najważniejsze ustalenia ze spotkania.
Obszerny zakres prac zostanie przeprowadzony w Parku Miejskim Bagry Wielkie. Jeszcze przed sezonem powinny zostać wykonane prace remontowe na ciągach pieszych i na plaży przy ulicy Koziej; zostanie wykonana również modernizacja boiska trawiastego, zaprojektowane zostaną ciągi piesze wokół zalewu, planowana jest również poprawa ciągu pieszego wzdłuż północno-zachodniego brzegu zalewu (od okolicy ulicy Batki w kierunku ulicy Żołnierskiej). W ramach Komisji Zieleni Dzielnicy rozmawiamy również o wykonaniu koncepcji dla całego parku, w którym podjęta zostałaby próba sprawdzenia i zrównoważenia potrzeb różnych użytkowników parku.
Dla Parku Bednarskiego będzie wykonywana dokumentacja projektowa dotycząca zabezpieczenia ścian kamieniołomu, a następnie realizowane będą prace budowlane. Temat ten wywołuje sporo pytań, więc będziemy go monitorować.
W tym roku mają zostać zakończone prace nad dokumentacją projektową dla Kopca Krakusa. Dokumentacja jest przygotowywana w dwóch zakresach obejmujących: ścieżkę obwodową wraz z odtworzeniem murku i wykonaniem siedzisk u podnóża kopca oraz ścieżki prowadzącej na kopiec i remontu ogrodzenia pod kopcem. Zwróciliśmy również uwagę na problem zaśmiecenia kopca - jest on jednak już objęty pierwszym standardem oczyszczania, a jego zaśmiecenie wynika z pozostawienia śmieci przez odwiedzających kopiec, postawienie większych koszy na śmieci prawdopodobnie nie jest możliwe ze względu na ochronę konserwatorką. ZZM na chwilę obecną obserwuje stan kopca po noworocznym pożarze spowodowanym fajerwerkami.
Powstaje skwer przy ul. Płaszowkiej/Paproci, obecnie wykonywane są ciągi piesze, a ZZM przygotowuje kosztorys i zamówienie na kolejne etapy zadania.
Została zawarta umowa na wykonanie koncepcji ciągu pieszo - rowerowego od ul. Lasówka do Parku Rzecznego Ogród Płaszów; na przełomie lutego i marca odbędzie się wizja terenowa.
Ze względu na wysokie koszty inwestycji rozważamy przesunięcie wykonania skweru przy ulicy Zabłocie, natomiast ZZM wystąpi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o weryfikację wytycznych.
Zwróciliśmy się z prośbą o analizę możliwości stworzenia placu zabaw przy Stawie Bańka (okolice ul. Kobierzyńskiej).
Rozmawialiśmy o modernizacji Smoczego Skweru przy ulicy Lipskiej, uzupełnieniu elementów małej architektury, modernizacji pobliskiej rampy dla deskorolek oraz rozwiązaniach zwiększających bezpieczeństwo użytkowników tego obiektu.
Chcemy też zmienić lokalizację pitnika na plantach im. Floriana Nowackiego.
W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa:
- Podgórski Tajemniczy Ogród oraz Rolkowisko zostaną wyposażone w dodatkowe elementy małej architektury
- Zrealizowany zostanie ciąg pieszy wzdłuż ulicy Rybitwy (zadanie „Zielono Mi!!! oraz wokół Nas!”),
- Nasadzone zostaną drzewa wzdłuż ulicy Myśliwskiej
- Dostawione zostaną ławki i leżaki oraz powstaną gry podwórkowe na skwerze przy ulicy Lipskiej.
- Powstanie drugi etap Ptasiego Zagajnika przy ulicy Myśliwskiej,
- Powstanie Ogród deszczowy przy ulicy Kutrzeby (projekt: Ogrody deszczowe dla Płaszowa i Starego Podgórza)
- Zamontowany zostanie jeden z mchofiltrów przy ulicy Wielickiej.
Niestety ze względu na ograniczenia czasowe nie udało nam się porozmawiać o planowanych pracach przy Stawie Płaszowskim, (dowiedzieliśmy się jednak, że problem szkieł na terenie jednego z placów zabaw został rozwiązany), o powiększeniu parku Stacja Wisła oraz budowie ciągu pieszo – rowerowego od stacji Zabłocie do ulicy Powstańców Wielkopolskich (pierwszego elementu Parku Kolejowego na terenie naszej dzielnicy, którego realizacja ma się rozpocząć w tym roku).
W spotkaniu uczestniczyli Szymon Toboła Przewodniczący Dzielnicy XIII Podgórze, Katarzyna Lasota oraz Maciej Fijak.