Studenci będą szukać prospołecznych i proekologicznych rozwiązań urbanistycznych dla otoczenia ulicy Kalwaryjskiej w Krakowie. Dzisiaj w Sali Maryewskiego w podgórskim magistracie rozpoczęły się międzynarodowe warsztaty "ULICA KALWARYJSKA: Zrównoważona transformacja miast i budynków w obliczu wyzwań klimatycznych".
Gospodarzem warsztatów jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki przy organizacyjnym współudziale HSB Hochschule Bremen oraz Polytechnic Institute of Bragança. Uczelnie te należą do Uniwersytetu Europejskiego STARS EU, czyli międzynarodowego partnerstwa dziewięciu uczelni, w którym PK integruje się z partnerami w celu osiągnięcia najwyższego poziomu nauczania i badań jako uniwersytet przyszłości.
Studenci będą pracować w interdyscyplinarnych grupach nad strategiami rozwoju dla obszaru ulicy Kalwaryjskiej. Uczestnicy z PK to studenci III roku architektury, członkowie Koła Naukowego "URBAN LAB" działającego na PK. Studenci z Politechniki będą kontynuować swoje prace w ramach semestralnego projektu.
Celem warsztatów jest stworzenie strategicznych wizji odnowy otoczenia ulicy Kalwaryjskiej pod kątem poprawy przestrzeni publicznej (wraz z niezbędnymi zmianami transportowymi), rozwiązań proekologicznych, a także propozycji rozwoju budownictwa mieszkaniowego i usługowego w nowych budynkach lub odnowionych zabytkowych. Ponadto analizowany będzie typowy budynek kamienicy dla możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej aktywizacji społecznej mieszkańców.
Prezentacje końcowe efektów prac zaplanowano na 30 października na godz. 10 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. Prezentacje odbędą się z udziałem radnych dzielnicowych, społeczności lokalnej oraz zewnętrznych ekspertów z zakresu tak partycypacji społecznej, jak i rozwiązań transportowych. Ze strony Rady Dzielnicy XIII w projekt zzangażowany jest Filip Piwowarczyk.
Więcej informacji znajdziecie na stronach Politechniki Krakowskiej.