Jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna poinformowała o rozpoczęciu prac związanych z inwestycją odwodnieniową na os. Kabel. Na miejscu wykonawca organizuje plac budowy oraz zaplecze technologiczne.
Pojawiły się specjalne elementy ścianek głębinowych-larseny oraz potężne wibromłoty. Te ostatnie to nowoczesne maszyny, które poprzez wibrację pozwalają na redukowanie oporu gruntu. W ten sposób wbite w ziemię, stalowe ścianki stworzą szalunek dla prowadzonych w ziemi robót. To obowiązkowe działanie służące zabezpieczeniu wykopów i wzmocnieniu gruntów przy pracach związanych z budową obiektów inżynieryjnych. Niebawem w dole, w wykopie pojawią się prefabrykaty rozdzielające strugi wód deszczowych. To I etap prac, który będzie polegał na przebudowie kolektorów przed przepustem pod torami kolejowymi na os. Kabel. Działanie w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Prokocimskiej ma na celu rozdzielenia strug wód opadowych, które płyną w czasie deszczy nawalnych od strony osiedli: Kabel, Kozłówek i od ul. Malborskiej. Taki rozdział i tym samym zmniejszenie obciążenia kolektora deszczówką wpłynie znacząco na zmniejszenie ryzyka lokalnych podtopień. Zamiast jednej kanalizacji kd1850/1600, jaka funkcjonuje na miejscu dziś, wodę deszczową będą przetaczać trzy kanały – dwa nowe kd1000 i kd1500 oraz jeden „stary”. Nowe instalacje kanalizacyjne poprowadzą wodę do przepustu pod torami.
Wykonanie rozdziału strug stanowi pierwszy etap inwestycji, której celem jest poprawa bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców m.in. os. Kabel. Lokalizacja kanałów została szczegółowo zaplanowana, bo musi umożliwić realizację etapu II zamierzenia inwestycyjnego, obejmującego m.in. budowę zbiornika retencyjnego i przepompowni, rurociągu tłocznego wraz z infrastrukturą techniczną. Zbudowany właśnie w drugim etapie zbiornik retencyjny przechwyci rozdzielone strugi, zmagazynuje deszczówkę, a następnie odprowadzi ją do znajdującej się w odległości około kilometra Drwinki. Separacja strug przez zwiększenie przepustowości systemu kanalizacji opadowej pozwoli na zredukowanie podtopień w trakcie deszczy nawalnych na obszarze osiedli: Kabel, Kozłówek oraz rejonu ul. Malborskiej. To jeden z priorytetów jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Realizacja I etapu inwestycji potrwa 13 miesięcy. Wartość umowy to 3 687 872,21 zł.
Równolegle trwają prace projektowe dla wspomnianego II etapu, czyli budowy zbiornika retencyjnego o objętości około 4500 m3 wraz z układem pompowym. Projekt II etapu powinien zakończyć się pod koniec 2025 roku, później rozpocznie się budowa.
W identyfikacji obszarów zagrożonych wodami opadowymi w tej części miasta pomogło opracowane w 2021 r. modelowanie hydrodynamiczne. Sprawdzono wówczas częstotliwość wylewów, lokalnych podtopień, a także zweryfikowano średnice kanałów i wielkości urządzeń w systemie kanalizacyjnym. KEGW wspólnie z WMK SA sprawdził, jaki jest wpływ strugi płynącej od strony os. Na Kozłówce na strugę płynącą od strony os. Kabel. Modelowanie terenu pokazało, że pierwszy z tych cieków blokował drugi, co było bezpośrednią przyczyną lokalnych podtopień podczas opadów nawalnych. To jedna z największych tego typu inwestycji w mieście.