Najnowszy numer Głosu Podgórza opuścił wczoraj drukarnię i dotarł do siedziby naszej Rady. W niektórych okręgach możecie już go nawet znaleźć w osiedlowych sklepach, aptekach, przychodniach czy też innych lokalnych miejscówkach.
Dla tych co wolą wersję elektroniczną mamy link, pod którym możecie zagłębić się w lekturę.
A co znajdziecie w najnowszym numerze?
Szczególnie serdecznie polecamy Wam materiał Macieja Fijaka o Składzie Solnym. Jeśli Wasza wiedza o tym miejscu ogranicza się do świadomości o istnieniu nieco zniszczonego budynku w okolicy pl. Bohaterów Getta, to ten materiał jest dla Was obowiązkowy. Po przeczytaniu Wasza pespektywa ulegnie zmianie o 180 stopni. To miejsce pełne życia i artystycznego fermentu. To atmosfera, której próżno szukać gdziekolwiek indziej. To ludzie, którzy tworzą kreatywną i niezwykle barwną tkankę całego miasta. Materiał ten otwiera nowy cykl pt. „Podgórze nieoczywiste”.
To nie jedyna nowość w Głosie Podgórza. Tym numerem zapoczątkowaliśmy również serię artykułów poświęconą Podgórzanom – znanym i mniej znanym. Inaugurację cyklu poświęciliśmy podgórskiej pisarce Barbarze Sadurskiej. W wywiadzie z Anną Gulińską opowiada o tym, czym dla niej jest Podgórze, jakie emocje wzbudza i co w nim najbardziej ceni. Rozmowa udowodni nam również to, o czym pewnie wszyscy wiemy, ale w naszej codzienności często o tym zapominamy - że „ludzie po drugiej stronie lasu są tacy sami jak my”.
Jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego kwartału tego roku była inauguracja Muzeum KL Plaszow – otwarcie wystawy plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. To dopiero pierwszy etap inwestycji mającej na celu upamiętnienie terenu dawnego obozu. Kolejnymi będą budowa Memoriału oraz remont Szarego Domu. W materiale przypominamy pokrótce historię tego miejsca, prezentujemy pierwszy etap upamiętnienia oraz zapraszamy na wydarzenia mu towarzyszące.
Najbardziej poczytnym działem GP była historia Podgórza. Nadal o niej piszemy i będziemy pisać. Tym razem Maciej Miezian zabiera nas do roku 1846 roku, Edwarda Dembowskiego i powstania krakowskiego. W osobnym materiale przypomina nam tez sylwetkę Agnieszki Jałbrzykowskiej, która 8 marca została patronką bezimiennego dotychczas placu przy ul. Ignacego Krasickiego.
Naszym zdaniem każdy z mieszkańców Podgórza powinien mieć łatwy dostęp do informacji kim jest jego reprezentant w Radzie Dzielnicy XIII. Dlatego w tym roku, w każdym numerze, będziemy Wam prezentować Waszych przedstawicieli. W obecnym numerze zaczęliśmy od okręgów 1 do 4, które obejmują znaczną część Starego Podgórza oraz okolice Ronda A. Matecznego oraz ulicy Wadowickiej.
Ponadto w numerze znajdziecie też garść bieżących informacji, zarówno z pracy Rady, jak i najważniejsze tematy, które mają kluczowe znaczenie dla naszego miasta naszej dzielnicy i każdego z nas. A jak chcecie dowiedzieć się, jak na Podgórze patrzą jego młodzi mieszkańcy otwórzcie gazetkę na stronie 12. No i 2 kwietnia widzimy się na Rękawce – GP nie pozwoli Wam o tym zapomnieć!