Przywitaj lato nad Bagrami!

Czas powitać lato nad Bagrami! Centrum Kultury Podgórza i Rada Dzielnicy XIII Podgórze zapraszają już jutro, 27 maja, w godz. 13.00–21.00 na koncerty, warsztaty i konkursy w greckim klimacie! Piknik organizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego Krakowa. Wstęp wolny.Na plenerowej, letniej scenie będą królo wać taniec i muzyka. Najpierw zaprezentują się amatorskie zespoły i grupy taneczne z Podgórza. Potem estradę przejmą muzyczne gwiazdy.

Muzyczne show i wieczór pełen hitów

Grecki zespół Orfeusz powstał w 1982 r. Jego członkami są Grecy urodzeni w Polsce oraz ich polscy przyjaciele. Wokalista od lat promuje kulturę grecką w Polsce – jest m.in. pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu oraz prezesem Zarządu Stowarzyszenia Greków w Polsce. Zespół występował z wieloma znanymi gwiazdami polskiej i greckiej estrady – w tym, wielokrotnie, ze światowej sławy artystą Demisem Roussosem. Znakiem rozpoznawczym greckiego zespołu Orfeusz jest znakomite brzmienie tradycyjnych greckich instrumentów bouzouki, połączone z elektrycznymi gitarami, a także ciekawa choreografia i różnorodność kostiumów, w których artyści prezentują się podczas koncertów. Wszystko to będzie można zobaczyć i usłyszeć już jutro, 27 maja, od godz. 15.00, podczas „Lata nad Bagrami”. Dodatkowo, na plenerowej scenie, Nikosowi Rusketosowi i Greckiemu Zespołowi Orfeusz będą towarzyszyć laureaci Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu.
O godz. 19.00 natomiast zagra pop-rockowy polski zespół Video. Do największych przebojów grupy należą takie kawałki jak: „Idę na plażę", „Soft”, „Papieros”, „Środa czwartek”, czy „Wszystko Jedno” oraz „Ktoś Nowy” (single z dwoma ostatnimi utworami pokryły się platyną). Między innymi właśnie te hity będzie można usłyszeć podczas „Lata nad Bagrami”.

Grecja na talerzu i pakiet ciekawych warsztatów

"Lat nad Bagrami to także kulinarna uczta. Tajniki greckiej kuchni zdradzi nam Teo Vafidis – z pochodzenia Grek, z zawodu szef kuchni i ekspert kulinarny (twórca Festiwalu Kuchni Greckiej w Polsce), goszczący często w polskiej telewizji śniadaniowej, znany również z programu podróżniczo-kulinarnego „NIEnaŻARTY”, którego jest gospodarzem oraz „Teo-rii Smaku Teo Vafidisa”, realizowanego w różnych zakątkach świata.
W namiotach rozstawionych w pobliżu sceny będą też organizowane ciekawe warsztaty. Małych naukowców organizatorzy zapraszają do mobilnego laboratorium chemicznego, tych ze smykałką do rękodzieła na warsztaty stolarskie, a wszystkich z informatyczno-inżynieryjnym zacięciem na warsztaty z robotami Lego. Na dorosłych natomiast czekają plenerowe zajęcia z tworzenia ekobiżuterii, warsztaty dietetyczne i kosmetyczne oraz warsztaty z robienia motanek (lalek ze sznurków i skrawków materiału).
W programie „Lata nad Bagrami” nie mogło również zabraknąć animacji dla dzieci i konkursów z nagrodami. Będzie również plac zabaw i dmuchańce oraz strefa relaksu dla najmłodszych i rodziców, w której maluchy będą mogły pobawić się na bOblesach – dużych piankowych klockach, a opiekunowie odpocząć na leżakach, mając jednocześnie swoje pociechy na oku.

Program:

Teren zielony nad zalewem Bagry, od strony ul. Koziej, wstęp wolny

Scena

 • godz. 13.00–14.00 – występy zespołów dziecięcych
 • godz. 14.00–15.00 – program artystyczny dla dzieci
 • godz. 15.00–18.30 – koncert Nikosa Rusketosa & Greckiego Zespołu Orfeusz oraz laureatów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu
 • godz. 18.30–19.00 – ogłoszenie wyników konkursów „Bilet na Bagry”
 • godz. 19.00–20.30 – koncert zespołu Video

Teren wokół sceny

 • pokaz kuchni greckiej – Teo Vafidis
 • warsztaty dla dzieci – mobilne laboratorium chemiczne, warsztaty stolarskie, warsztaty z robotami Lego
 • warsztaty dla dorosłych – tworzenie ekobiżuterii, warsztaty dietetyczne i kosmetyczne, warsztaty robienia motanek
 • animacje i konkursy dla dzieci
 • plac zabaw dla najmłodszych i dmuchańce
 • strefa relaksu