Razem w plenerze! Przed nami Święto Rodziny Krakowskiej

W najbliższy weekend mieszkańcy i goście naszego miasta będą mieli okazję do wiosennego świętowania w ramach rodzinnych wydarzeń w plenerze. Będą m.in. spektakle, warsztaty, zawody sportowe, pikniki, akcje dobroczynne, a także porady i badania zdrowotne, w tym np. bezpłatna mammografia. Wszystko w atmosferze hasła „Rodzina to drużyna”. Poznaj rodzinny Kraków i weź udział w XI edycji Święta Rodziny Krakowskiej.

Święto Rodziny Krakowskiej to inicjatywa, które na stałe wpisało się w kulturalno-rodzinny krajobraz naszego miasta. Wydarzenie promuje wartości rodzinne, integrację wielopokoleniową, profilaktykę zdrowia, aktywny tryb życia, ciekawe formy spędzania wolnego czasu, zaangażowanie w sport, kulturę i sztukę. Równocześnie ukazuje Kraków jako miasto przyjazne rodzinie, atrakcyjne miejsce zamieszkania i pobytu, dbające o wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, zdrowie seniorów, bezpieczeństwo mieszkańców i gości.
Jak co roku kluby sportowe, młodzieżowe domy kultury, centra kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie bogatej i różnorodnej oferty programowej święta. Jak zapowiada się program tych dni?:
  • 26–28 maja – aktywności w krakowskich instytucjach kultury, sportu i rekreacji
  • niedziela, 28 maja, w godz. 11.00–19.00 – tereny zielone przy TAURON Arenie Kraków.

A w niedzielę finał przy TAURON Arenie

Finał wydarzenia odbędzie się w niedzielę, 28 maja. W tym roku po raz pierwszy na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków. Zależy nam na pokazaniu kolejnego, atrakcyjnego i zielonego obszaru Krakowa. Tutaj rodziny będą mogły razem aktywnie spędzić czas, w ramach udziału w różnorodnych pokazach, warsztatach i konkursach. Będzie również możliwość skorzystania z porad i badań, których udzielać będą pracownicy służby zdrowia. Ciekawe pokazy i moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych, przygotują przedstawiciele służb mundurowych. Tematem przewodnim święta będzie szeroko rozumiana aktywność ponadpokoleniowa rodzin, pod hasłem „Rodzina to drużyna”.
Wydarzenie zostanie podzielone tematycznie – „Rodzina to drużyna” w:
  • kulturze
  • sporcie i rekreacji
  • edukacji i rozrywce
  • ekologii
  • zdrowiu
  • bezpieczeństwie.
W określonych obszarach odbędą się m.in. prezentacje z zakresu ratownictwa (m.in. drogowego i wodnego), pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska. Będzie również możliwość oddania krwi w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa – „Krwiobus”. Chętni będą mogli również zarejestrować się w bazie dawców szpiku prowadzonej przez Fundację DKMS. Medycy będą udzielać porad i prowadzić akcje profilaktyczne. Panie z grupy wiekowej 50–69 (zgodnie z zasadami refundacji NFZ) będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii.
Podczas finałowego wydarzenia będzie również możliwość adopcji psa oraz wsparcia podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zbiórce na rzecz Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Będą zbierane zabawki, żywność oraz datki finansowe.
Na scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu, odbędą się występy solistów, grup wokalnych i tanecznych. Zaprezentowane zostaną spektakle teatralne i różnorodne pokazy. Kulminacją będzie koncert finałowy.
Wspólne świętowanie będzie kolejną okazją do pokazania, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie. Jest atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pobytu, dbającym o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości.
Zapraszamy do udziału wszystkie krakowskie rodziny oraz gości przebywających w naszym mieście!

Program finału Święta Rodziny Krakowskiej:

Program wydarzeń w instytucjach kultury, sportu i rekreacji:

Wydarzenia towarzyszące

Szczególnie zapraszamy na spacery trasą „Wokół Krakowskich Błoń”, podczas których będziemy mieli okazję do zapoznania się z dziejami jednej z największych w Europie łąk w centrum miasta. Spacery odbędą się w niedzielę, 28 maja w dwóch turach:
  • I tura: godz. 11.00
  • II tura: godz. 15.00
Miejsce zbiórki: przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, al. 3 Maja 1
Na spacery nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść o czasie na miejsce zbiórki.