„Rytmy czcionki” to hasło Nocy Muzeów 2023

Już w najbliższy piątek, 19 maja, odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Muzeów. Od 19 lat w wybraną majową noc krakowskie muzea i galerie szeroko otwierają swoje drzwi i zapraszają krakowian i gości do oglądania bogatych zbiorów, czasem w niedostępnych na co dzień miejscach, a także proponują specjalne oprowadzania i inicjatywy kulturalne. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Rytmy czcionki”. Weźmie w niej udział ponad 60 instytucji.

Hasło tegorocznej edycji wydarzenia: „Rytmy czcionki” nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – „Almanach Cracoviense ad annum 1474”. Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa – „czarnej sztuki” w Polsce, wynosząc kulturę renesansu nad Wisłą na zupełnie nowy poziom.
– Takie wydarzenia, jak właśnie wynalezienie i upowszechnienie druku, są nie do przecenienia dla historii i rozwoju społeczeństw. Tworząc ofertę kulturalną Krakowa i troszcząc się o wielowiekowe dziedzictwo naszego miasta, mamy na uwadze, że także kultura ma takie znaczenie. Twórcy, kreatorzy, artyści oraz ich dzieła – wszystko to kształtuje społeczeństwa, buduje tożsamość, skłania do refleksji i dyskusji, przekłada się na rozwój. Z tą świadomością wykorzystujemy różne możliwości i czasem nieoczywiste formuły do przybliżania krakowskiej kultury, promowania jej, zapraszania mieszkańców i gości do jej coraz lepszego poznawania, rozumienia, a także współtworzenia. Dlatego organizujemy takie przedsięwzięcia, jak znana i lubiana Noc Muzeów – do udziału w tegorocznej edycji inicjatywy zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Noc Muzeów w Krakowie organizowana jest od 2004 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.
Przedsięwzięcie promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa – biorą w nim udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Dogodne, wieczorne pory zwiedzania i bogaty program w połączeniu z symboliczną opłatą za wstęp od lat przyciągają rzesze odwiedzających.
Przed nami 19. edycja inicjatywy, w której weźmie udział ponad 60 instytucji, w tym nowi partnerzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Muzeum Kościuszkowskie – Kopiec Kościuszki, Muzeum Zabawek, Muzeum Komiksu. Specjalne atrakcje zostały także przygotowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział w Krakowie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

19 maja: Noc Muzeów – moc sztuki i atrakcji

Jak co roku, Noc Muzeów jest zarówno okazją do zobaczenia bogatych zbiorów krakowskich muzeów i galerii, jak też do udziału w dodatkowych, przygotowanych specjalnie na tę okazję atrakcjach, takich jak pokazy, warsztaty, prelekcje i pokazy filmowe. Przybliżamy wybrane punkty tegorocznego programu.
Jak co roku zapraszamy do wszystkich lokalizacji Muzeum Krakowa. W jednym z oddziałów muzeum – w pałacu Krzysztofory zobaczymy przedstawienie dla najmłodszych, które łączy się z motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia. Podczas przygotowanego przez Teatr Otwarty widowiska „Czy smoki na kaligrafii znają się, a może nie…” w zawiłą sztukę zręcznego posługiwania się piórem wprowadzi widzów krewny Smoka Wawelskiego.
Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza do wyjątkowych przestrzeni wystaw stałych. Zobaczymy Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Nowy Skarbiec Królewski oraz wystawę „Wyspia” − instalację artystyczną Kingi Nowak inspirowaną twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Wawel będzie także miejscem inauguracji tegorocznej Nocy Muzeów.
W programie nie zabraknie także nawiązania do ważnych wydarzeń i patronów 2023 roku. Muzeum Książąt Czartoryskich zaprasza na wystawę czasową: „550. Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”, a także pokaz „Pięćdziesiąt lat po wynalezieniu druku. Dzieło drukarza królów Francji Antoine'a Verarda (1487–1512)". Z kolei na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz tańców wczesnorenesansowych i tańców włoskich z końca XV wieku w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza na prezentację najstarszych zabytków piśmiennictwa w Krakowie: mezopotamskich cegieł z pismem klinowym i zabytków z pismem starożytnego Egiptu. Będzie można obejrzeć także słynny falsyfikat rzekomego pisma Słowian – kamienie mikorzyńskie, pokaz slajdów „Historia pisma” oraz wykłady popularno-naukowe „Przekaz z głębin przeszłości – zanim powstało pismo” i „Przykład antycznych pism w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie”.
Na placu przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się akcja „zaDRUKuj ciucha! – upcykling ubrań”. Fundacja Crush On Trash oraz Hand Made My Day zorganizują tu warsztaty, podczas których ubrania i inne tekstylia, którym brakuje charakteru lub są lekko poplamione zyskają drugie życie.
A co przygotowały instytucje, które w tym roku dołączyły do partnerów Nocy Muzeów? Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na zwiedzanie wystawy interaktywnej: „Patrzę, Słucham, Eksperymentuję”. Ekspozycja składa się z 28 stanowisk dotyczących iluzji optycznych, dźwięku, ciśnienia, mechaniki. Zwiedzający samodzielnie przeprowadzą eksperymenty. Dodatkowo będzie można zobaczyć nowe eksponaty zrealizowane przez Koła Naukowe AGH: helikoptery, bolid i rozwiązania inżynierskie: tensegrity, zwijana kładka dla pieszych.
Oglądanie panoramy Krakowa po zmroku, koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii, a także wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” to oferta przygotowana przez Muzeum Kościuszkowskie - Kopiec Kościuszki. Natomiast Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza na nabożeństwo, które rozpoczyna święty dzień judaizmu – Szabat, zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” oraz warsztaty „Papier, kamień, nożyce”. Podczas warsztatów będzie można wykonać tradycyjną wycinankę żydowską, dowiedzieć się, jak zapisywać litery alfabetu hebrajskiego i napisać swoje imię, posługując się piórkiem ze stalówką.
W przerwie między odwiedzaniem poszczególnych muzeów i galerii warto na chwilę zatrzymać się nad Wisłą przy ujściu Rudawy (koło Norbertanek) w „Przystani Muzeum”. Między drewnianymi łodziami zacumowanymi przy bulwarze będzie się można rozsiąść na leżakach i kocach, by posłuchać i pośpiewać wraz z flisakami. Można też zabrać ze sobą instrumenty i dołączyć do muzyków na galarze Szwajcarka, który od tego roku jest własnością Muzeum Krakowa. Do odwiedzania zaprosi też dostępna na innym galarze pływającą biblioteka zaopatrzona w książki o tematyce wiślanej.
Koneserom fotografii Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje nocne fotografowanie w kamienicy „Pod Kruki” − zwiedzanie z aparatem zabytkowych wnętrz MCK. W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję fotografować na co dzień niedostępne przestrzenie budynku, a doświadczony edukator przeprowadzi ich przez opowieść o losach kamienicy będącej świadkiem najważniejszych wydarzeń rozgrywających się w centrum Krakowa. Ostatnim punktem spaceru będzie taras z widokiem na wzgórze wawelskie, który w ten wieczór zamieni się w pracownię fotograficzną. Najlepsze zdjęcia wykonane podczas zwiedzania zostaną nagrodzone oraz opublikowane w mediach społecznościowych.
To tylko niektóre propozycje z bardzo bogatej oferty tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów. Przypominamy, że partnerzy inicjatywy – muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za przysłowiową złotówkę. Natomiast w niektórych lokalizacjach obowiązują rezerwacje.
Szczegółowy program Nocy Muzeów jest dostępny na stronie krakowskienoce.pl (zakładka: Program) oraz na profilach w serwisach Facebook oraz Instagram.


Noc Muzeów to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.
Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza nadchodzącą Nocą Muzeów (19 maja) i Nocą Kin Studyjnych, która 15 kwietnia zainaugurowała cykl, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w: Nocy Tańca (3 czerwca), Nocy Teatrów (17 czerwca), Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października).
Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.
Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL