W ostatnim czasie odbyliśmy kilka spotkań, aby porozmawiać o edukacji w naszej dzielnicy. Oto najważniejsze ustalenia.
SPOTKANIE Z MIEJSKIM CENTRUM OBSŁUGI OŚWIATY
Podczas spotkania rozmawialiśmy o inwestycjach w zakresie edukacji:
Został rozstrzygnięty przetarg na lokal w rejonie ul. Myśliwskiej na potrzeby klas I–III szkoły podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1; została podjęta uchwała zamiarowa odnośnie nowej lokalizacji szkoły; nauka w nowym lokalu rozpocznie się od września.
- W pierwszym kwartale 2026 roku powinny zostać zakończone prace budowlane w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ulicy Grochowej; równolegle w pierwszym kwartale 2026 zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie budynku.
- Do końca drugiego kwartału 2025 roku powinien zostać ogłoszony przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” na szkołę podstawową w rejonie ulic Dekerta i Portowej; szkoła ma powstać do 2029 roku.
- Do końca roku zostanie zawarta umowa na projekt budowlany i realizację przedszkola przy ulicy Prokocimskiej.
- Rozmawialiśmy również o możliwości realizacji kolejnej szkoły w rejonie ulicy Strażackiej, jednak w tym przypadku pierwszym krokiem jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru (koncepcja planu została właśnie zaprezentowana na Komisji Planowania Przestrzennego Rady Miasta Krakowa i uwzględnia teren pod szkołę).
W tym roku zostanie zrealizowanych kilka mniejszych, ale ważnych inwestycji:
- termomodernizacja przedszkola przy ulicy Kutrzeby,
- odwodnienie ZSP nr 21 przy ulicy Golikówka,
- modernizacja sali gimnastycznej w SP29 przy alei Dembowskiego,
- wykonane zostaną audyty energetyczne i opracowane dokumentacje projektowe termomodernizacji ZSP nr 20 przy ulicy Wrobela oraz ZSP nr 1 przy ulicy Myśliwskiej. 👉 w trakcie realizacji jest sala do terapii wg. Tomatisa oraz biofeedback dla ZSP nr 20 przy ulicy Wrobela (projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego).
PRZEGLĄDY PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
Na początku lutego odbyły się również przeglądy we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach pod kątem zadań, które mogą zostać zrealizowane ze środków dzielnicy. Zdiagnozowane zostały potrzeby, a niektóre z zadań już na ostatniej sesji znalazły się w budżecie Rady Dzielnicy na 2025 rok.
SPOTKANIE Z WYDZIAŁEM EDUKACJI
Podczas spotkania rozmawialiśmy o:
- Zmianach w rejonizacji szkół po uruchomieniu nowych budynków szkolnych (Grochowa, Dekerta/Portowa), które poprawią sytuację w szkołach w rejonie Płaszowa.
- Omawialiśmy możliwości zwiększenia miejsc w przedszkolach publicznych, w tym możliwość utworzenia i zasady funkcjonowania przedszkoli niesamorządowych.
- Kontynuacji zajęć edukacyjnych przez Szkołę Podstawową przy ulicy Myśliwskiej w Klubie Płaszów w roku szkolnym 2025/2026 oraz zakresie finansowania tej lokalizacji przez Wydział Edukacji oraz Radę Dzielnicy
- O planowanej organizacji dyżurów wakacyjnych w przedszkolach
SPOTKANIE ONLINE Z PANIĄ PREZYDENT MARIĄ KLAMAN
O przerwach wakacyjnych i dyżurach wakacyjnych rozmawialiśmy również podczas spotkania online z Panią Prezydent Marią Klaman oraz przedstawicielami MCOO oraz WE. Dowiedzieliśmy się, że z powodu prac remontowych w 37 przedszkolach samorządowych nie będzie dyżurów wakacyjnych (problem dotyczy 2 przedszkoli na terenie Dzielnicy XIII). Przedszkole przy ulicy Smolki będzie otwarte przez całe wakacje. Zwrócono uwagę na możliwość zapisu dzieci na dyżur na okres krótszy niż miesiąc jeżeli rodzice planują urlop w czasie trwania dyżurów, tak aby umożliwić skorzystanie z miejsca w przedszkolu w tym czasie innemu dziecku. Niestety, nie została uruchomiona możliwość zapisów elektronicznych na dyżury wakacyjne.
Z przedstawicielem MCOO odwiedziliśmy również szkołę zrealizowaną przy ulicy Katowickiej. Mieliśmy szansę zobaczyć jak wyglądają budynki szkolne realizowane w ostatnich latach w naszym mieście.
O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco.