W tym roku przypada 179. rocznica Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego. Z tej okazji dzisiaj o godz. 18.00 w Muzeum Podgórza odbędzie się wykład pt. „Powstanie galicyjskie 1946 r. – insurekcja, która nie wybuchła”, a jutro o godz. 12.00 na Starym Cmentarzu Podgórskim nastąpi złożenie kwiatów przy grobie Edwarda Dembowskiego i jego 28 towarzyszy.
W pamięci Krakowian, Małopolan, Polaków zachowane są wydarzenia, które rozegrały się w Podgórzu, Krakowie i Gdowie – znane jako powstanie krakowskie 1846 roku. Mało kto jednak wie, że powstanie, które rozgorzało w Rzeczpospolitej Krakowskiej było zrywem ogólnonarodowym, a najważniejszym teatrem jego działań miała być austriacka Galicja.
Organizatorami wydarzenia są: Wojewoda Małopolski oraz Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa.Muzeum Podgórza zaprasza w środę, 26 lutego o godz. 18.00 na wykład: „Powstanie galicyjskie 1946 r. – insurekcja, która nie wybuchła”.
Działalność konspiracyjna wśród Galicjan, która przygotowywała społeczeństwo do insurekcji rozpoczęła się niemal natychmiast po upadku powstania listopadowego i przegranej wojnie polsko-rosyjskiej 1831 roku. Podjęto się trudu agitacji w społecznościach wiejskich. Prym wiedli tutaj duchowni. Tym samym na długo przed pamiętnym rokiem 1846 zainicjowano działania skierowane przeciwko najgorszemu z zaborców – jak wówczas niebezzasadnie określano habsburską Austrię.
O ujęciu regionalnym tamtych wydarzeń, ich konsekwencjach zakotwiczonych w „długim wieku XIX” oraz zapomnianych postaciach niedoszłego „powstania galicyjskiego” opowie Konrad Meus dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Organizatorami wydarzenia są: Wojewoda Małopolski oraz Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa.
Więcej informacji o Powstaniu Krakowskim znajdziecie na stronie Stowarzyszenia PODGORZE.PL.