Sobota, 3 grudnia:
- dla odznaki brązowej: „Zabytki gotyckie Krakowa”
Podczas spaceru poznamy średniowieczny, czyli gotycki Kraków. A właśnie taki, średniowieczny plan miasta ma zachowany nasz Kraków wraz z głównymi zabytkami zarówno świeckimi, jak i kościelnymi.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16. - dla odznaki srebrnej: „Podgórze – jego historia i zabytki” (część pierwsza) Poznamy Podgórze, którego historia jako samodzielnego miasta zaczyna się 1784 r., a kończy w 1915 r. Wtedy to na III moście podali sobie dłonie prezydent Krakowa Juliusz Leo oraz burmistrz Podgórza Franciszek Maryewski, w sposób symboliczny pieczętując złączenie obu sąsiadujących ze sobą miast. Dzisiejsze Podgórze to intrygujący, pełen różnorodnych walorów obszar o ciekawych historycznych korzeniach i własnej tożsamości. Niepowtarzalny i zabytkowy jest charakter centrum starego Podgórza, park Bednarskiego oraz wiele, wiele innych. Kontynuacja spaceru odbędzie się za dwa tygodnie.
Spotkanie o godz. 10.30 na Rynku Podgórskim. - dla odznaki złotej: „Hotele, gospody i zajazdy w dawnym Krakowie”
Ludzie wędrują i przemieszczają się od niepamiętnych czasów. Co prawda dawniej motywy wędrowania były nieco odmienne niż dzisiaj, ale zawsze na wędrujących czekały miejsca, gdzie mogli się zatrzymać i odpocząć – karczmy, oberże, zajazdy. Stawiano je przy głównych traktach handlowych na wsiach, miasteczkach i w miastach. Dawne lokale z ich specyficznym klimatem, sposobem przyjmowania gości nie sposób zastąpić współczesnymi...
Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
- dla odznaki brązowej: „Ścieżkami Jana Pawła II po Krakowie” Są na świecie trzy miasta, o których Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II – mógł mówić „moje miasto”: Wadowice, Kraków i Rzym. Jednak tylko o Krakowie powiedział „miasto mojego życia”. To najpiękniejsze określenie, jakie Kraków mógł otrzymać po ponad tysiącu latach swej historii. Miejsc związanych z Janem Pawłem II w Krakowie jest bardzo wiele. Dotyczą różnych okresów życia Wojtyły i wiążą się z różnymi wątkami jego działalności. Podczas spaceru poznamy wybrane miejsca.
Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16. - dla oznaki srebrnej: „Zaginione kościoły Kazimierza”
Kraków przez przybyszy nazywany jest miastem 100 kościołów. Ale popatrzmy dla przykładu na ulicę w stronę grodu, czyli Grodzką. Dzisiaj na tej krótkiej ulicy są cztery kościoły. Te zostały... W tym roku skupimy się na nieistniejących już kościołach Kazimierza.
Spotkanie o godz. 09.00 na placu Wolnica. - dla wszystkich odznak: „Kraków miastem witraży”
Nasze miasto od wieków związane było ze sztuką witrażową. Dziesiątki wybitnych dzieł, takich artystów jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Wojciech Jastrzębowski, Henryk Uziembło, Karol Frycz i wielu innych zdobi zarówno najwspanialsze zabytki miasta, budynki mieszkalne oraz użytku publicznego. Wiele z tych dzieł powstało w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Podczas spaceru obejrzymy nie tylko te najbardziej monumentalne – jak „Bóg Ojciec” w kościele franciszkanów, a także te mniej znane, zlokalizowane w niepozornie wyglądających miejscach. A wszystko to przy okazji obchodów Roku Szkła, ogłoszonego przez UNESCO.
Spotkanie o godz. 16.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.