marsz pamięci

Marsz Pamięci w 75. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

Miasto Kraków, Stowarzyszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska zapraszają na Marsz Pamięci, upamiętniający 75. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Społeczność żydowska, władze miasta i mieszkańcy Krakowa spotkają się na placu Bohaterów Getta o godzinie 12.00, aby przejść stamtąd pod pomnik na terenie byłego obozu KL Płaszów – dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi. 

Dodatkowo 10 i 11 marca, o godz. 19.00 w Teatrze Nowym Proxima zobaczymy spektakl „Getto krakowskie”, a 11 marca o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 – koncert orkiestry „Józefina”.

Każdego roku w Marszu Pamięci bierze udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa liczba gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. To nie tylko okazja do manifestowania pamięci i szacunku dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazania triumfu odrodzonego życia nad śmiercią.

W tym roku organizatorzy zapraszają również 10 i 11 marca, na godz. 19.00 do Teatru Nowego Proxima na spektakl „Getto krakowskie”. Przedstawienie zainspirowane jest wspomnieniami Stelli Mueller-Madej „Dziewczynka z listy Schindlera”; opowiada o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie. Wykonawcami spektaklu są tancerze różnych narodowości, aby podkreślić cele projektu, którymi są pamięć o dziejach Krakowa za czasów II wojny światowej oraz szerzenie w społeczeństwie tolerancji dla odmiennych narodowości czy kultury. Więcej informacji na www.teatrnowy.com.pl

Ponadto 11 marca o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 usłyszymy koncert orkiestry „Józefina” ze Szkoły Muzycznej II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, pod kierownictwem Tadeusza Płatka. Wstęp wolny.

Więcej informacji na www.jewishfestival.pl