Weź udział w historycznej grze miejskiej!

Fundacja Anma oraz Rada Dzielnicy XIII Podgórze zapraszają do udziału w grze miejskiej "Wolność przyszła z Podgórza". Ta nietypowa lekcja historii Polski w terenie rozpocznie się na Placu Niepodległości (obok hali ks Korona) 27 października o godz. 10.30. Trasa gry prowadzić będzie przez historyczne miejsca Starego Podgórza. Każdy z punktów będzie odtworzeniem tamtych wydarzeń w strojach z epoki.

O co chodzi w tej grze?

Niemal wszyscy z nas kojarzą datę 11 listopada 1918 roku. Gdybyśmy przepytywali na wyrywki, pewnie wielu z nas powiedziałoby, że to dzień odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Tymczasem mało kto wie, że rzecz zaczęła się znacząco wcześniej i to w Podgórzu. Tak naprawdę zaczęło się w Płaszowie.

Płaszów był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa w 1918 roku. 31 października grupa Polaków pod dowództwem ppor. Franciszka Pustelnika rozbroiła austriackich żołnierzy stacjonujących w koszarach urządzonych w dawnym zajeździe Pod św. Benedyktem. Był to jeden z pierwszych krakowskich obiektów opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które doprowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji odrodzenia niepodległej Polski. Grupa połączyła się później ze spiskowcami por. Antoniego Stawarza, którzy opanowali płaszowski dworzec kolejowy i wspólnie ruszyli na lewy brzeg Wisły.

Pokrótce tak wygląda ta historia. Niepodległość przyszła z Podgórza praktycznie bez jednego wystrzału. Powtórzmy zatem daty. Na tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 rozpoczyna się powstanie w Twierdzy Kraków, a następnie porucznik Stawarz, przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie. Bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze przeszli do Rynku Głównego w Krakowie.

Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Po podporządkowaniu się rozkazom Bolesława Roi zajęto opuszczone przez Austriaków obiekty wojskowe w Krakowie. Wszystko zatem wydarzyło się jeszcze w październiku 1918 roku.

Piękna ta historia, tylko czemu tak mało znana? To dobre pytanie i na nie chcemy odpowiedzieć poprzez zaproszenie do udziału w grze terenowej. Zaproszenie kierujemy szczególnie do młodych ludzi, którzy winni pamiętać o tej historii, aby przekazać ją dalej, tak jak nam przekazano. 

Do udziału w grze można zgłaszać się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 793 293 999, 600 211 211.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody i niezwykła przygoda. W grze mogą brać udział rodziny, klasy, zespoły szkolne. 

Serdecznie zapraszamy!