Konsultacje zmian organizacji ruchu na ul. Szczygla

Serdecznie zachęcamy mieszkańców ulicy Szczygla oraz ulic przyległych do wyrażenia swojej opinii na temat proponowanych na ulicy Szczygla zmian organizacji ruchu. Swoje opinie prosimy przesyłać do 14 kwietnia 2018 roku.

Proponowane zmiany zostały zgłoszone przez mieszkańców ul. Szczygla, a związane są ze zwiększonym ruchem pojazdów samochodowych oraz sprzecznym z przepisami Kodeksu Drogowego parkowaniem pojazdów samochodowych.

Najważniejszym do rozwiązania problemem jest bezpieczeństwo pieszych poruszających się na ul. Szczygla. Z uwagi na parkujące na chodniku samochody (po lewej stronie drogi patrząc od strony ul. Przewóz) bardzo utrudnione, a czasem nawet niemożliwe jest bezpieczne poruszanie się pieszych po chodniku. Piesi zmuszeni są do poruszania się po jezdni co stwarza duże zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Propozycją rozwiązania tego problemu jest ustawienie na całej długości lewej strony ulicy Szczygla znaku zakaz postoju (znak B-35). Parkowanie pojazdów samochodowych dopuszczone byłoby wyłącznie po prawej stronie ulicy na utwardzonym poboczy, nie będącym chodnikiem.

Drugim problemem jest omijanie przez samochody w godzinach szczytu korków na skrzyżowaniu ulic Przewóz, Myśliwska i Saska poprzez wykorzystanie jako „objazdu” ul. Szczygla, która staje się niemal drogą przelotową.

Propozycją rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie na ul. Szczygla ruchu jednokierunkowego, w kierunku od ul. ks. I. Stoszki do ul. Przewóz (z dopuszczeniem ruchu rowerowego pod prąd) oraz wprowadzenie możliwości lewoskrętu z ul. Saskiej w ul. ks. I. Stoszki.

Ponadto, w celu znacznego poprawienia poziomu bezpieczeństwa (przede wszystkim pieszych) mieszkańcy proponują ograniczenie prędkości pojazdów mechanicznych w ciągu całej ulicy Szczygla poprzez wprowadzenie ograniczonej strefy ruchu - strefy zamieszkania (znak D-40) bądź ograniczenia maksymalnej dopuszczanej prędkości do 30 km/h (znak B-43).

Uwagi prosimy przesyłać drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pocztą tradycyjną na adres Rynek Podgórski 1, pokój 12, 30-533 Kraków lub składać osobiście w Biurze Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Termin składania uwag: do 14 kwietnia 2018 r.